Článek

Sedace zvířete při RTG vyšetření

Dnes jsme si pro vás připravili nový fotoseriál na téma „sedace zvířete při RTG vyšetření“. Na příběhu naší pacientky Bíby si vysvětlíme, proč bylo nutné Bíbu na vyšetření sedovat, a jak se vlastně taková sedace liší od celkové anestezie.

Klinické ortopedické vyšetření

U Bíbi si její majitelka všimla, že občas při chůzi odlehčuje pánevní končetinu, a protože nechtěla nic zanedbat, vydaly se společně na naši kliniku. Pacientku pan doktor Tomala nejdříve klinicky vyšetřil (psali jsme v článku ZDE, co vše takové ortopedické vyšetření obnáší) a na základě výsledku vyšetření se rozhodl Bíbu podrobit i RTG snímkování. Specifická příprava pro tento druh vyšetření není nutná, doporučuje se pouze 10 hodinová hladovka (u starších zvířat navíc ještě provádíme odběr krve pro vyšetření orgánových funkcí).

Bíba pod vlivem sedace

V případě ortopedického RTG vyšetření je potřeba klouby zvířete polohovat do specifické projekce, ve které jsme schopni nález co nejpřesněji vyhodnotit. Těchto poloh bohužel nelze uspokojivě dosáhnout při plném vědomí zvířete (ani u hodných a klidných psů), protože je nutné, aby se uvolnilo svalové napětí. Z tohoto důvodu provádíme RTG vyšetření po podání mírných sedativ. Jedná se o navození takzvané sedace, při které je pacient pouze zklidněný a uvolněný, ale spánek není hluboký a nelze v něm provádět např. chirurgické zákroky, pro které je vždy nutná celková anestezie.

Příprava na RTG snímkování

RTG vyšetřením jsme potvrdili diagnózu mediální luxace patelly (vyskakující čéšky) a majitelce doporučili chirurgické řešení.

Potvrzení diagnózy luxace patelly

Stabilizace luxující čéšky se provádí několika technikami, v principu se jedná o korekci osy čéškového vazu tzv. transpozici (přesunutí) jeho úponu, případně prohloubení žlábku stehenní kosti, ve kterém je čéška přirozeně uložena.

Pan doktor s paničkou Bíby probral podrobnosti plánovaného zákroku, a protože sedace zvířete je vratná podáním antagonistů (opačně působících léků), Bíba si nás zase brzy začala zvědavě prohlížet, co že se to děje. Zvíře po podání léků cca do 15 minut vstává a je schopno odejít po svých.

Pacienty vždy po jakémkoliv ovlivnění vědomí, sedaci nebo celkové anestezii, propouštíme domů plně probuzené, tak aby byla zajištěna maximální bezpečnost průběhu dospávání. Po vyšetření v sedaci doporučujeme pacientům klidový režim. Vodu a jídlo je možné podat za několik hodin po probuzení.

Bíba po probuzení ze sedace

A přestože sedace nemají kumulativní efekt, v případě neakutních onemocnění doporučujeme chirurgické řešení v celkové anestézii podstoupit s odstupem několika týdnů.

Bíba má v současné době svůj operační zákrok již nějakou dobu za sebou, zotavuje se a její rekonvalescence je na velmi dobré cestě. Máme z pacientky radost.

Text: MVDr. Daniel Tomala