Kde se s nákazou setkáváme
Srdeční červivost psů a koček, neboli dirofilarióza, je parazitární onemocnění, které se na našem území běžně nevyskytuje. Častěji se s ním můžeme setkat při cestách na jih Evropy (především ve Španělsku, Francii, Itálii, Řecku, Chorvatsku nebo Bulharsku), v Americe, Austrálii nebo Asii. Avšak v posledních letech byla nákaza srdečními červy ojediněle zaznamenána i ve střední Evropě – v Rakousku, Maďarsku, Slovensku a také v Česku. Zavlečení může souviset s importem psů z jiných států nebo s klimatickými změnami podnebí.
Jak se nemoc šíří
Původcem nemoci je vlasovec psí (dirofilaria immitis) z kmene hlístic, který využívá k přenosu onemocnění komáry. V krevním oběhu již nakaženého zvířete se vyskytují larvy parazita, tzv. mikrofilárie, které komár nasaje společně s krví nemocného psa. V těle komára se během dvou týdnů parazit přemění do infekčního stadia. Komár s infikovanými larvami se přisaje na zdravého psa nebo kočičku a mikrofilárie se sosákem dostanou do podkoží a svaloviny zvířete. Zde projdou během 70 – 110 dní dalšími vývojovými stadii, až proniknou do krevního oběhu. Žilní krví doputují za 4-5 měsíců k srdci – do jeho pravé srdeční komory a do plicních tepen, kde se usazují, dospívají a produkují další larvy, které, jsou-li za vhodných podmínek nasáty komárem, odstartují nové kolo cyklu přenosu nemoci. Délka života dospělých larev v těle zvířete je 5 – 7 let. Larvy mohou dorůstat až do délky 30 cm a vytvářet v krevním řečišti a srdci celé svazky.
Příznaky onemocnění
První příznaky onemocnění, kterých si majitel psa nebo kočky může všimnout, jsou velmi nespecifické – zvíře je snadno unavitelné a malátné, špatně se mu dýchá nebo kašle, má horečku, ztrácí chuť k jídlu, může se zhoršit kvalita jeho srsti. Je proto důležité mít se v prvních měsících po návratu z dovolené v oblastech s výskytem srdečních červů na pozoru a v případě přetrvávání uvedených potíží se objednat k veterináři na vyšetření.
Možnost nákazy člověka nehrozí
Přímý přenos srdečních červů kontaktem mezi více psy není možný. Stejně tak je vyloučen přenos parazitů ze psa nebo kočky na člověka. K předání onemocnění v těchto případech chybí přenašeč – komár. K přenosu ze zvířete na zvíře ale může dojít z matky na plod během gravidity, popřípadě krevní transfuzí.
Jak srdeční červy zatěžují organismus
Jak paraziti v krevním oběhu napadeného zvířete rostou, zužují cévy vedoucí k srdci a plicím. Dochází k tvorbě změn na srdečním svalu, které se projeví jeho zvětšením (dilatací) a zesílením svaloviny (hypertrofií) v důsledku zvýšeného krevního tlaku uvnitř plic (hypertenze) a tvorby sraženin (trombů) v plicních tepnách. Tím dochází k přetěžování malého krevního oběhu zvířete. Tělo pak může reagovat na přítomnost patogenu tvorbou protilátek a vznikající objekty tvořené antigenem s navázanou protilátkou (imunokomplexy) mohou mít za následek poškození ledvin. Při neléčení může onemocnění vést až ke smrtí zvířete.
Diagnostika
Přítomnost srdečních červů v těle psa nebo kočky se prokazuje stanovením protilátek v krvi. Nepřímo ho lze diagnostikovat i pomocí rentgenu a sonografického vyšetření srdce. V případě nákazy se nejčastěji setkáváme s nálezem zvětšeného srdce, dilatace plicních žil a změnou opacity plic.
Důležitá je prevence
Léčby onemocnění srdeční červivostí je velice náročná, proto je vhodné zaměřit se především na prevenci. Ta spočívá v podání látek obsažených ve spot on přípravcích Stronghold a Advocade. Látky se aplikují nakapáním na kůži psa nebo kočky, délka jejich působení je 3 týdny. Podat přípravek je vhodné několik dnů před vycestováním do oblasti s výskytem srdečních červů. Aplikaci přípravku lze v případě potřeby po uplynutí doby působnosti, tedy po 3 týdnech, zopakovat. Oba přípravky jsou pro vás dostupné k zakoupení na naší klinice.
Text: tým VET-PLUS