Přítomnost zubního kamene je záležitostí, na kterou majitele nejčastěji jako první upozorní zápach z tlamy. Jeho rozvoj je podmíněn přítomností zubního plaku, který je tvořen zbytky potravy, slin a bakterií. Zubní plak počíná jako okem nerozpoznatelná vrstva, pokrývající korunku zubu. Jeho další udržování a mineralizace vede ke vzniku zubního kamene.
Tvorba zubního kamene
V každé ústní dutině psa i kočky je přítomno velké množství bakterií, které mají méně či více patogenní potenciál. Největší množství škodlivých bakterií je koncentrováno právě v zubním kameni. Tyto bakterie produkují enzymy a toxiny způsobující lokální dráždění dásně a zápach z tlamy. Pokud proces postupuje, dochází k ústupu dásně a obnažení krčků či kořenů zubů.
Vznik parodontitidy
Finálním stadiem procesu je parodontitida, tedy zánět dásně a závěsného aparátu zubu včetně alveolární kosti. V případech pokročilé parodontitidy je pak nezbytná extrakce (vytržení) postižených zubů. Komplikace spojené s parodontitidou spočívají ve vzniku parodontálních abscesů (otok a bolestivost tváře spojené se zubem), osteomyelitidy (hnisavý zánět kosti) či vzniku oronazálních píštělí (komunikace s dutinou nosní).
Diagnostika
Nejčastějšími pacienty, u kterých se setkáváme s onemocněním zubů a dásní, jsou miniaturní plemena psů. Nadměrnou tvorbou zubního kamene ale mohou trpět i střední a velká plemena, výjimečnými případy nejsou ani kočky. Diagnostika onemocnění spočívá ve stomatologickém vyšetření. Dutina ústní je vyšetřena pohledem, kde lze pozorovat kromě nažloutlé až šedavé vrstvy zubního kamene zarudnutí či otok dásní. V případě potřeby je vyšetření doplněno o sondáž parodontu či RTG vyšetření čelisti.
Jak ošetřit zubní kámen
Ošetření zubního kamene lze provádět pouze v celkové anestezii. Pacientovi jsou zajištěny dýchací cesty endotracheální kanylou pro zamezení vdechování vzniklého aerosolu do plic. Odstranění se provádí ultrazvukem při současném chlazení vodou s cílem eliminovat termické poškození (přehřátí) zubní dřeně. Na závěr ošetření je provedena povrchová úprava (depurace) skloviny leštící pastou. Depurace zajišťuje odstranění zbytkového zubního plaku a vyhlazení povrchových nerovností, které vznikají při odstraňování ultrazvukem. Dutina ústní je poté desinfikována výplachem roztoku chlorhexidinu.
Jak zubnímu kameni u psů a koček předejít
Prevence vzniku zubního kamene spočívá v eliminaci zubního plaku. Toho lze nejúčinněji docílit mechanickým čištěním zubním kartáčkem. Vhodné je použití enzymatických zubních past. U rizikových kategorií plemen doporučujeme již od štěněcího věku navykat pejska na čištění zubů.
Závěrem
Problematika zubního kamene je jedním z nejčastěji diskutovaných témat ve veterinární ordinaci. Vzhledem k absenci příznaků (bolesti) v časné fázi onemocnění bývá majiteli často přehlížena. Neřešené záněty dásní a parodontu mohou mít vážné dopady na zdravotní stav zvířete, proto je vhodné jejich výskytu předcházet, případně je adekvátně a včas řešit ošetřením.
Text: MVDr. Daniel Tomala